Krótkie spojrzenie na zalety i wady odnawialnych energii

Krótkie spojrzenie na zalety i wady odnawialnych energii

Czym są odnawialne źródła energii? Jak mogą nam pomóc? A jakie są ich plusy i minusy? Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z tych…

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii może potencjalnie zaoszczędzić nam pieniądze, nawet jeśli początkowe koszty uruchomienia nie są tak duże. Odnawialne źródło energii, zwane również niewyczerpalnym zasobem przepływowym, jest niekończącym się źródłem naturalnym, które będzie się stale uzupełniać, aby zastąpić część zubożoną w wyniku użytkowania i zastosowania, zarówno poprzez reprodukcję biologiczną, jak i nieodnawialne środki, na skończonym poziomie w skala czasu kontrolowana przez człowieka. Dlatego możemy myśleć o mocy i cieple oceanu jako o odnawialnym źródle energii – on stale się odnawia. To bardzo różni się od paliw kopalnych, których wykorzystanie jest zasadniczo ograniczone, ponieważ są wydobywane z ziemi. Na przykład, gdybyśmy używali węgla jako źródła energii i nagle przestałby być wydobywany, nasza cywilizacja, jaką znamy, dobiegłaby końca niemal natychmiast.

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii ma wiele zalet i kilka oczywistych korzyści. Jedną z najbardziej oczywistych zalet jest fakt, że źródła te nie zanieczyszczają powietrza tak, jak robią to paliwa kopalne. Na przykład energia słoneczna nie uwalnia do atmosfery żadnych gazów cieplarnianych. Energia wiatrowa i geotermalna jest również całkowicie czysta i nie powoduje szkodliwych emisji.
Ponadto, ponieważ odnawialne źródła energii same się uzupełniają, znacznie zminimalizowaliśmy nasz wpływ na środowisko, wytwarzając znacznie większe ilości energii elektrycznej w porównaniu do średniej ilości zużywanej przez tradycyjne źródła energii w naszym kraju. Pozwala nam to ocalić planetę poprzez zmniejszenie zużycia nieodnawialnych zasobów, takich jak paliwa kopalne, i pomóc zachować Ziemię dla przyszłych pokoleń. Ponadto, ponieważ źródła te nie wytwarzają żadnych emisji dwutlenku węgla, znacznie zmniejszamy również nasz wkład w efekt cieplarniany, który powoduje globalne ocieplenie.

Istnieje jednak również bardzo ważna wada korzystania z odnawialnych źródeł energii, a jest nią fakt, że chociaż te źródła są nieskończone, obecnie zużywamy tylko 20% naszego całkowitego zużycia energii w USA. W rzeczywistości, pomimo wszystkich rozmów o odnawialnych źródłach energii, obecnie zużywamy tylko mniej niż 1% naszego całkowitego zużycia energii. Oznacza to, że słońce dostarcza nam tylko tyle energii, aby utrzymać naszą cywilizację przez co najwyżej kilkadziesiąt lat. A ponieważ zdolność Ziemi do wytwarzania energii przewyższa jej zdolność do jej dostarczania, grozi nam wyczerpanie tego cennego źródła energii przed końcem stulecia. Doprowadzi to do drastycznie wyższych cen, zmniejszonych zysków, a być może nawet wojny i upadku gospodarki USA.

Czy odnawialne źródła energii osiągną pełnoletność w następnej dekadzie i przyniosą ludzkości Złoty Wiek? Nie ma gwarancji, że tak się stanie, ale dobrą wiadomością jest to, że jeśli to zrobią, drastycznie zmniejszą naszą zależność od paliw kopalnych i drastycznie obniżą ogólne koszty energii elektrycznej w USA. Jednak czy ten Złoty Wiek będzie mógł trwać? Chociaż niektórzy analitycy przewidują, że w nadchodzących latach technologie odnawialne mogą być droższe niż węgiel, inni są znacznie bardziej optymistyczni. Jednak nawet jeśli okaże się, że jest nieco droższy, ogólne korzyści dla ludzkości przerosną wszelkie wyobrażenia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.

Top